Android işletim sistemli herhangi bir telefonunuza desen kilidi koydunuz ve bu desen kildinin nasıl açılacağını unuttunuz. Bu durumda ne yapabilirsiniz ? Bu konuda size yardımcı olmak için bu yazımızı hazırladık. Aslında desen kilidini açmanın bir kaç yöntemi var ama yapacağınız tüm yöntemlerde android işletim sistemli cep telefonunuzu sıfırlamanız gerekiyor.

Cihazınızın içerisindeki bilgiler sizin için önemli ise android işletim sistemli cihazınızın ilk kurulumunu yaptığınızda cihaza tanımlı olan google mail adresini bilmeniz gerekiyor. Mail hesabınızı kullanarak cihazı sıfırlamadan yada resetlemeden mail hesabınız üzerinden cihazı yeniden açabilirsiniz. Desen kilidini her 5 kez yanlış girdiğinizde yeniden denemek için 30 saniye beklemeniz gerekiyor. 30 saniye sonra yeniden başka bir desen kilidi deneyebilirsiniz.

Desen kilidini hatırlamıyorsanız ve mail hesabınızı kullanarak giriş yapma istiyorsanız ekranın sağ alt kısmında “deseni unuttunuz mu ?” yazan kısmı görebilirsiniz. Bu kısımdan giriş yaptığınızda mail adresinizi ve şifrenizi girdiğinizde google tarafından yazdığınız bilgiler kontrol edilir eğer bilgiler doğru ise sizden yeni bir desen kilidi oluşturmanızı ister ve sorun çözülmüş olur. Yeni bir desen kilidi belirleyerek android işletim sistemli cihazınızı yeniden açıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

android-desenli-kilit

Ancak mail hesabınız doğrulanmıyorsa yada mail adresini ile ilgili bilgileri de unuttuysanız geriye yapılabilecek başka bir yöntem kalıyor o da cihazı sıfırlamanızdır. Yani cihaza hard reset işlemi yaparak cihazı sıfırlayabilir ve cihazın ilk kurulumunu yaparak cihazı yeniden kullanabilirsiniz. Hard reset işlemi tüm cihazlarda neredeyse aynıdır. Aşağıdaki bilgileri kullanarak hard reset işlemine başlayabilirsiniz;

Cihazın ses yükseltme ve power tuşlarına basılı tuttuğunuz zaman siyah bir ekranda ingilizce yazılar gelecektir. Bu kısıma ulaşmak için kullanacağınız tuşlar cihaza göre değişkenlik gösterir yorum bölümünden cihazınızın marka ve modelini yazıp destek alabilirsiniz. Gelen siyah ekranda wipe data factory reset  yazan kısma ses tuşlarını kullanarak gelelim ve power tuşuyla onaylayalım ve giriş yapalım daha sonra gelen ekrandan ise “yess data all user” yazan kısma gelip power tuşuyla onaylayalım. Son olarak “reboot system now” yazan kısma gelip power tuşuyla onaylayalım. Bu işlemden sonra cihazınız bir kez kapanıp açılır ve cihazın ilk kurulumunu yaptığınız zaman yazdığınız mail adresiniz istenir bu bilgileri doğru yazarsanız cihaz açılır. İlk kurulumda yazdığınız mail adresini bilmiyorsanız cihazı garanti firmasına gönderip ücretli olarak açtırabilirsiniz. Yapılan tüm işlemler kullanıcı sorumluluğundadır ve işlemler sonuç vermez ise cihazın garanti firmasıyla iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz. Android cihazlara nasıl dns vereceğinizi öğrenmek için buraya tıklayarak ilgili yazımızdan destek alabilirsiniz.