Fastboot ile Sony Xperia Cihazların Bootloader Kilidini Kırma

41
13833
Fastboot ile Sony Xperia Cihazların Bootloader Kilidini Kırma

Hepimizin de bildiği gibi Sony Xperia model bir telefon sahibiyseniz, cihazınıza CWM yüklemek ya da root yetkilerini atamak için bootloader kilini kırmanız gerekmekte. Aşağıda sizlere birkaç adımda Xperia telefonunuzun bootloader kilidini nasıl kırabileceğinizi anlatacağım.

Unutmayın! Cihazınızın sistem tarafında yapacağınız herhangi bir modifikasyonda garanti dışı kalırsınız. Uygulamadan doğabilecek tüm sorumluluk uygulayıcıya aittir. Cihazınızın sürücüleri yüklü değilse yükleyin ve işlemlere ondan sonra başlayın. Bu işlemleri yapmadan önce kişisel ayarlarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Cihazınızın Ayarlar > USB hata ayıklama modunun etkin, pil seviyesinin en az yüzde 50 olduğundan emin olun.
İşlem adımları:
  1. *#06# kombinasyonu ile imei numaranızı bir kenara not edin.
  2. *#*#7378423#*#* kombinasyon ile açılan menüden Service info > Configuration > Rooting Status kısmı eğer Bootloader unlock allowed ise işleme devam edebilirsiniz. Değil ise telefonunuzun bootloader kilidini kıramazsınız.
  3. Unlocking the bootloader | Sony Xperia sayfasını açın. En alttan “Start unlocking the bootloader” butonu ile ilerleyin, en altta bulunan “Continue” butonu ile sonraki sayfaya geçin, “Yes I’m sure” yanıtını seçin açılan sayfada bulunan iki seçeneği de seçip “I accept” yanıtı verin. Açılan sayda sizden adınız, imei (not almıştınız) ve e-posta adresiniz istenecek onları da girin. Gelecek olan e-posta içeriğini bir kenara kaydedin.
  4. Bilgisayarınıza Android SDK‘yı kurun.
  5. Sony Xperia Fastboot Driver’ını indirin. İndirdiğiniz .zip dosyası içerisinde bulunan android_winusb.inf dosyasını C:// Android SDK > extras > google dizinine atın. Dosya zaten var uyarısı alırsanız değiştirme işlemini onaylayın. (Dizinde eğer usb_driver klasörünü bulamıyorsanız Google USB Driver paketini aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde Android SDK Manager’ı kullanarak yükleyin ve işlemi yenileyin)
Google USB Driver
 1. Fastboot’u tetiklemek ve USB sürücülerinin kurulumunu tamamlamak için bir defalığına cihazınızı kapatın ve ses açma+güç tuşuna basarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınız USB sürücüsü dizinini isterse usb_driver dizinini ve android_winusb.inf dosyasını gösterin.
 2. C:// Android SDK > tools  dizinine gidin ve sol SHIFT tuşu ile ile birlikte sağ tuş yaparak Komut penceresini burada aç ı seçin. Cihazınızın bağlantısının başarılı bir şekilde yapıldığını kontrol etmek için komut penceresine şu komutu girin:
fastboot.exe -i 0x0fce getvar version

/!  “0.3” gibi bir yanıt aldıysanız işlemi aşağıdaki komut ile bitirin /! 
/! Komuttaki kırmızı 0xKEY kısmını e-postanızda ki kod ile değiştirin /!

fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKEY

İşlemleri başarıyla tamamladıysanız cihazınıza root haklarını atayabilir ya da cwm recovery uygulamasını kurarak özel romlar yükleyebilirsiniz.

Ayrıca aşağıda Xperia model cihazlara ait Fastboot bağlantı tuşları listelenmiştir

Düzenleme: 19.12.2013 17:08 (Xperia modellerine özel Fastboot tuşları eklenmiştir.)

41 YORUMLAR

 1. iyi günler muhyal afedersiniz benim xperia l c2105 15.3.A.1.17 derleme android 4.2.2 bootloader kilidini açmak istiyorum ama android sdk dan açamıyorum flashtool dan flash atıyorum ama bootloader unlock açmak istediğimde sürücü bulunamadı diyor abi ne yapmalıyım abi

 2. muhyal yardımıa ihtiyacım var arc s benim cihazımın en sağdaki tuşu çalışmıyor rom yüklemek isterken buralara kadar geldim herşey tamam code falanda aldım ama o siyah ekrana aynılarını yazıyorum —–fasboot.exe iç yada dış komut çalıştırılabilir program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor— diyor napmam gerek

  • Rica ederim geri bildirim için Sefa. Sorununun çözümünü bizimle paylaşırsan aynı sorunu yaşayan kişilere de yardımcı olursun 🙂

 3. ya windows 8.1 kullanıyorum ama olmuyor. youtube den anlatılanlara yapamıyorum lütfen bir yardım.

 4. 4.1.2 jely bean bndeki sorunun aynısı bi kaç yabancı sitedede gördüm ama onlarda tam bi cevap verememiş

  • Windows 8.1 işletim sisteminde uyumluluk seçeneği kısmından Vista SP2’yi seçerek bu sorunu aşabilirsin Okan.

 5. Yeni z3 aldim fakat unlock boatloader no yaziyor teli actigim icin geride veremiyorum jb siz ios rootsuz android bir ise yaramaz benim gozumde ne yapmam gerekiyor

 6. a** yapcagın olayı s**ım kac sayfa gezdırdın ordan oraya yapcaksanız adam gıbı yapın da***lar

Comments are closed.