HTC Bootloader Kilidini Kırma

0
2070
HTC Bootloader Kilidini Kırma

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Android pazarında popüler markalardan biri olan HTC’nin S-OFF kilidinin ne olduğunu ve nasıl kaldırabileceğimizi öğreneceğiz.

S-OFF Nedir?
Hem Android hem de Windows Phone tabanlı telefon üreten HTC,Android tabanlı cihazlarını Bootloader kilidi koyarak satışa sunuyor. Diğer bir adı S-On olan bu durum sayesinde, HTC’nin Android tabanlı telefonlarına özel ROM, Recovery ve Root işlemleri yapılmasının önüne geçiliyor. Özel ROM kurmak, Recovery değiştirmek ya da cihaza root yetkisi vermek için kilitli olarak gelen Bootloader’ı açmamız gerekiyor. Bir diğer değiş ile S-ON olan cihazı, S-OFF yapmamız gerekiyor. İlk işimiz ise Bootloader’ı kaldırmak.

Unutmayın! Cihazınızın sistem tarafında yapacağınız herhangi bir modifikasyonda garanti dışı kalırsınız. Uygulamadan doğabilecek tüm sorumluluk uygulayıcıya aittir. Cihazınızın sürücüleri yüklü değilse yükleyin ve işlemlere ondan sonra başlayın. Bu işlemleri yapmadan önce kişisel ayarlarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Cihazınızın Ayarlar > USB hata ayıklama modunun etkin, pil seviyesinin en az yüzde 50 olduğundan emin olun.
İşlem adımları:

1) HTC Dev sitesine girin ve üyelik oluşturun. Kayıt işlemleri sırasında verdiğimiz mail adresine onay linki gelecek ve ardından o linke tıklayacağız.

2) Artık hesabımız onaylandı ve buradaki Unlock Bootloader kısmına gideceğiz. İlgili sayfanın sağ kısmından kilidini açmak istediğiniz telefonu seçmeniz gerekiyor. HTC Sensation modeline kadar pek çok sürümün olduğunu görüyoruz. Eğer Sensation’dan daha yeni bir modele sahipseniz, All Other Supported Devices kısmını seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaparken kullandığımız cihaz ise HTC One SV.

3) Bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki bağlantının sorunsuz olması için HTC Sync, Android SDK ve Java JDK programlarını indirip kurmanız gerekiyor. Android SDK’yı indirip, bir klasöre çıkartıp, diğer indirilenleri de kurduktan sonra işlemlere başlayabiliriz.

4) Telefonu kapatın. Pili çıkabiliyorsa çıkartın. 10 saniye bekleyin ve geri takın ya da doğrudan çalıştırın.

5) Ses kısma ve güç tuşlarına basılı tutun ve bekleyin. Karşınıza HTC Bootloader menüsü çıkacak.
6) Bootloader menüsünden FASTBOOT seçeneğini güç butonuna basarak seçiyoruz.
7) Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
8) C diskine Android diye bir klasör açın ve bu klasöre, indirdiğimiz Android SDK dosyasını atın. (İstediğiniz heryere, her türlü isimle klasör açıp, içine SDK’den indirilen dosyayı atabilirsiniz. Ama komut isteminde en kolay yollardan biri c:Android olacaktır)

9) android-sdk-windows klasörünün içindeki platform-tools klasörüne girin, adb.exe ve AdbWinApi.dll dosyalarını kopyalayın ve Android klasörüne geri gelip, buraya yapıştırın. Daha sonra android-sdk-windows klasörünün içindeki tools klasörüne girin, fastboot.exe dosyasını kopyalayın ve Android klasörüne geri gelip yapıştırın. Eğer ki bu dosyaları klasörlerde bulamıyorsanız internetten indirebilirsiniz.

10) Komut istemini açmamız gerekiyor. Windows 8, 7 ve Vista’da başlat menüsündeki boşluğa (arama kısmına) cmd yazarak aratıp, komut istemini açmamız yeterli.
11) Açılan komut ekranına
cd c:android
yazın ve enter’a basın. (Siz farklı bir alana klasörü açarsaniz, farklı bir adres yolu yazmanız gerekiyor)12) Bir sonraki aşama olarak

cd tools

yazıp, komut setinden tools klasörünün içine girin.

Daha sonra

fastboot oem get_identifier_token
kodlarını girin ve enter’a basın.13) Bu komutu girdikten sonra resimdeki gibi uzun bir kod kümesi karşınıza çıkacak. Onu kopyalıyoruz. Nasıl kopyalıyoruz derseniz, CMD ekranına sağ tıklayıp işaretle diyeceksiniz. <<<< Please cut following message>>>> kısmı ile <<<< Identifier token end>>>> kısmına kadar kopyalayacaksınız. Kopyalama için enter’a basmanız yeterli. Unutmayın bu ilk ve sondaki uyarı mesajlarını da kopyalayacaksınız.

14) Oradaki kodu kopyaladıktan sonra buradaki HTCdev sitesine giriyoruz. Step 10 kısımına ise kodumuzu yapıştırıyoruz ve submit diyoruz.

15) Submit dedikten sonra Token Submitted Succesfully mesajı karşımıza çıkıyor. HTC bize bir mail
yolluyor ve bu mailde bundan sonra gitmemiz gereken linki bizlerle paylaşıyor. İşte o link. Ayrıca bu mail ile beraber Unlock_code.bin diye bir dosyayı da bizlere yolluyor. Bu dosya HTC tarafından bizim telefonumuz için özelleştirilen bir unlock dosyası.16) Unlock_code.bin dosyasını C’deki hedef olarak kullandığınız klasöre kopyalayın. Biz tools klasörüne
yolladık.

17) CMD ekranına geri geliyoruz ve C: Android Tools> alanına

fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin

kodunu giriyoruz.

18) Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonumuzun ekranında Unlock Bootloader? diye bir kısım açılıyor. Ben kilidi açmak istiyorum derseniz üsttekini seçeceksiniz. Hayır vazgeçtim istemiyorum diyorsanızda alttakini seçeceksiniz.

Artık telefonunuzdaki açılış ekranındaki kilit tamamen kaldırılmış durumda. İstediğiniz recovery ve ROM dosyasını cihazınıza kurabilirsiniz.

Alıntılanmıştır.