HTC-Desire-Eye-muhyal.com
HTC Desire Eye

Merhabalar bu tarz yazılar yazmasını seven birisi değilim ancak AndroBlog’da artık aralıklar ile bu tarz konularda paylaşacağım haberiniz olsun.

Şu özçekim olayı çıktığından bu zamana kadar bir çok Akıllı cihaz üreticisi artık telefonlarına ön kameraları daha yüksek koymaya başladılar. Benim gördüğüm ilk olarak HTC Desire 816’nın 5MP ön kamerasıydı. Tabii benim tercihime göre öz çekim gereksiz bir olayda konumuz bu değil 🙂

Genel olarak günümüze kadar akıllı cihazların ki bu kategoriye tabletlerde dahil ön kameraları 1.3 ya da 2 MP olarak geliyordu. HTC bana göre her ne kadar gereksiz olsa da bir devrim yaptı ve dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Çift flaş ve 13 MP yüksek çözünürlüğe sahip ön kameralı ilk akıllı telefonlarını piyasaya sürdü.

Evet bu doğru! Sanırım artık arka kameralar akıllı cihaz üreticileri tarafından daha düşük tutulacak. Dünya tersine dönüyor sanırım 🙂

Cihazlarımızdan biraz bahsedecek olursak,

Desire Eye modeli çift flaşlı 13 MP ön kamerası ile geliyor.

HTC-Desire-Eye-muhyal.com - 2
HTC Desire Eye

Peki neden Desire Eye? Çünkü Eye kelimesinin HTC markası için artık özel bir yeri var. HTC markasının geliştiricileri artık yeni cihazlarında “EYE experience software” yani benim çevirim ile “GÖZ deneyimi yazılımı” diye bir uygulama kullanıyor. Ve biraz araştırmama göre bu yazılım akıllı cihazlardaki fotoğraf deneyimini bu veya önümüzdeki sene farklı bir boyuta taşıyacak.

“EYE experience software” yani benim çevirim ile “GÖZ deneyimi yazılımı” cihazınızda fotoğraf çekimi esnasında özellikle özçekimi yaparken bir çok otomatik optimizasyon yapıyor. Hatta neredeyse 2 katı bir performans sergiliyor çekilen fotoğraf kalitesinde.

HTC Desire E8 ise 5MP gibi bir ön kamera ile geliyor. Buna fazla değinmeyeceğim çünkü benim için ha E8 ha Desire 816. Neden E8 ile karşılaştırdın o zaman diyebilirsiniz? Fotoğraflardaki cihazların kameralarına bakın anlarsınız.

HTC DESIRE EYE vs. HTC ONE E8: Özçekim savaşı

HTC Desire Eye
HTC Desire Eye

Tasarım: HTC Desire Eye gereçkten iyi bir tasarım ile karşılıyor sizi. Kendine has özel renkleri ile oldukça göz dolduruyor. Renk seçimleri gerçekten harikulade.

Kamera: Çift flaşlı 13MP ön kamera ve yine 13MP arka kameraya sahip. Bir çok akıllı cihaz artık 16 MP ile standart geliyor. Ama sizin için özçekim önemliyse bu detayı atlamayın.

Ekran: 5.2″ full HD ekran (424 ppi)

Batarya: 2400 mAh

 

 

 

HTC-One-E8-muhyal.com
HTC One E8

Tasarım: Genel olarak kendi görüşümce oval tasarımı ile ele avuca daha iyi geliyor ancak önden görünüşü M7’den farksız.

Kamera: 5MP ön ve 13MP arka kameraya sahip. Bu iyi sayılabilir çünkü genel olarak neredeyse her cihazda bu özellikler mevcut. Ancak Desire Eye ile kıyaslanamaz.

Ekran: 5.0 inch full HD ekran (441 ppi)

Battery: 2600 mAh bataryası ile Desire Eye modelinden daha yüksek batarya ömrü sunuyor.

 

Savaşın galibi: HTC Desire Eye çift flaşlı 13MP ön kamerası ile bu savaşın galibi oluyor.  Kesinlikle bu benim görüşümdür. Kişisel zevkinize ve tarzınıza göre değişebilir bu seçim ancak unutmayın sizin için öz çekim mi önemliydi?

2 YORUMLAR

  1. HTC Desire Eye için root ile alakalı bir yazı bulamıyorum. Telefonumdaki uygulamaları ve younları SD karta taşımak istiyorum. Bunu root olmadan yapamıyorum diye biliyorum. Bu konu hakkında farklı bir çözümünüz var mı ? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

Comments are closed.