HTC One X Android 4.4.2 KitKat Yükleme (CyanogenMod 11)

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda CyanogenMod 11 ile HTC One X telefonumuza nasıl Android 4.4.2 KitKat kurabileceğimizi öğreneceğiz.

Unutmayın! Cihazınızın sistem tarafında yapacağınız herhangi bir modifikasyonda garanti dışı kalırsınız. Uygulamadan doğabilecek tüm sorumluluk uygulayıcıya aittir. Cihazınızın sürücüleri yüklü değilse yükleyin ve işlemlere ondan sonra başlayın. Bu işlemleri yapmadan önce kişisel ayarlarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Cihazınızın Ayarlar > USB hata ayıklama modunun etkin, pil seviyesinin en az yüzde 50 olduğundan emin olun.

Ön hazırlık (Aşağıdaki işlemleri daha önce uyguladıysanız bu kısmı atlayın!)

 1. HTC Bootloader Kilidini Kırma
 2. HTC One X JellyBean Root ve CWM Recovery Yükleme Rehberi (+ 4.4.x KitKat Destekli PhilZ Touch Recovery)

İndirmeniz gereken dosyalar:

Nasıl yüklerim:

 1. İndirdiğiniz cm-11-20131224-UNOFFICIAL-endeavoru.zip ve gapps-kk-20140105-signed.zip dosyalarını oldukları gibi telefonunuzun dahili hafızasına atın.
 2. Telefonunuzu kapatın ve Ses Kısma ve Güç tuşlarına birlikte basarak Bootloader Modunda tekrar açın.
 3. Açılan menüden ses kısma, ses açma tuşları ile ilerleyerek Recovery’e gelin ve güç tuşu ile seçin.
 4. Şimdi CWM Recovery menünüzde olmanız gerekiyor.
 5. Recovery menünüz içerisinden Wipe data/Factory reset, Mounts and Storage > Format System, Advanced > Wipe Dalvik Cache işlemlerini yapın.
 6. Bu işlemler tamamlandıktan sonra önce ROM daha sonra Gapps dosyasını install zip from sdcard ksımından yükleyin.
 7. Bu işlemlerde tamamlandıktan sonra Advanced > Power off seçeneği ile telefonunuzu kapatın ve aşağıdaki işlemleri tamamlamadan da açmayın!
 8. OneX-Fastboot-ADB-muhyal.com.zip dosyasını masaüstünüzde boş bir alana çıkartın.
 9. cm-11-20131224-UNOFFICIAL-endeavoru.zip dosyasını açın ve içerisinde bulunan boot.img dosyasını OneX-Fastboot-ADB-muhyal.com klasörünün içerisine atın.
 10. Telefonunuzu Ses Kısma ve Güç tuşlarına birlikte basarak Bootloader Modunda açın.
 11. Açılan menüden ses kısma, ses açma tuşları ile ilerleyerek Fastboota gelin ve güç tuşu ile seçin.
 12. OneX-Fastboot-ADB-muhyal.com klasörüne gidin ve boş bir alanda sol SHIFT tuşu ile birlikte sağ tıklayıp açılan menüden Komut penceresini burada aç ı seçin.
 13. Açılan komut satırı ekranına alttaki komutları sırasıyla girin.
  fastboot flash boot boot.img
  fastboot reboot
 14. Son komutuda girdiğinizde telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Cihazınızın ilk açılışı uzun sürebilir sabırlı olun 🙂
Telefonunuz açıldıktan sonra Ayarlar > Telefon Hakkında kısmından Android sürümünü kontrol etmeyi unutmayın!
HTC One X Android 4.4.2 KitKat Yükleme (CyanogenMod 11)

82 YORUMLAR

 1. USB takılı olduğunda direk Fastbook USB şeklinde geliyor ama USB takılı olmadığında HBOOT menüsünden giriyorum Fastboot moduna

  • USB takılı olmadan hboot menüsünü açıp daha sonra USB kablosunu takıp fastboot klasörünü Android SDK dizininde çalıştırdın mı hiç?

   • yok onu hiç denemedim şuan cihazın biraz şarj almasını bekliyorum. Öncelikle 6.0.4.8 CWM recovery’i az önceki gibi yüklemeye çalışacam. Çünkü cihazın içinde official CM11 romu var zaten.

 2. hocam recovery yüklenecek ama düşük pil uyarısı yüzünden yapamıyorum bu haldeykende sanırım şarj almıyor cihaz ne yapmam lazım bu durumda?

  • Mert şimdi öncelikle cihazını şarj aleti ile mi yoksa PC ile mi şarj ediyorsun bir de PC ile dene. Diğer konuya gelincede yine hata alırsan önce alt versiyon yüklersin .img dosyası olarak daha sonra ise bir üst recovery sürümünü .zip uzantılı olarak cwm ya da TWRP ile yüklersen hata almazsın.

   • Cihazı PC ile şarj etmeyi deniyim hocam ama pek umudum yok PC ile şarj etme konusunda. Cihaz şuan CWM v5.8.2.7 versiyonu yüklü ve o açık haldeyken şarj etmeyi deniyorum PC ile umarım şarj olur. Şarj konusunu halledebilirsem sanırım üst versiyon bir CWM yükleyip kurtarabilirim cihazı. İlginiz için gerçekten teşekkür ederim.

    • Önemli değil ne demek bekliyorum durumu yazarsın burdan. Telefonu PC ile bağlantı halinde iken kapatamıyor musun?

     • Şuanda cihaz tamamen kapalı ve USB ile PC’ye bağlı yukarıdaki kırmızı led ışığı yanıp yanıp sönüyor.Şarj oluyor mu hiç bilmiyorum 🙂

 3. Şarj aletine bağladığımda kırmızı led ışık sabit şekilde yanıyor. Az önce yaklaşık 1 saate yakın bu halde şarj aletine bağlamıştım ben şarj olmuştur diye düşündüm ama cihazı HBOOT olarak açtığımda düşük pil uyarısı vardı hala.

   • Değişen bir şey olmuyor hocam şarj almıyor. Bunun için bir çözüm yolu buldum şuanda onu deniyorum. Ufak bir .bat dosyası hazırlayıp fastboot klasörüne attım ve ardından komut penceresinden bu hazırladığım .bat dosyasını çalıştırıyorum cihaza ufak pingler ile voltaj vererek şarj ediyorum.

    Hazırladığım .bat dosyasında şu kodlar var;
    —————————————————
    ” @echo off
    :start
    fastboot getvar battery-voltage

    fastboot reboot-bootloader

    ping /n 6 localhost >nul

    goto start

    ——————————————–

     • valla en son durduruğumda 3622mV’da durdurdum ve fastboot işlemişini öyle denedim ama yine düşük pil uyarısı aldım. bende HBOOT’da “power down” diyip kapatarak Şarj aletine taktım. Şuanda Kırmızı lef ışık sabit şekilde yanıyor. Umarım şarj oluyordur.

     • Dikkatli ol 🙂 Biraz bekle bakalım 45-60 dk sonuç ne olacak. Zaten denediğin yöntem ile 1-2 saate %5 zor olur.

 4. hocam CWM nin 6.0.4.8 versiyonunu yüklemeyi başardım ardından CM11 ve GApps’ı yükledim ardından reboot edince ilk açılışta epey bir süre bekledim ve hala bekliyorum ilk açılışta. Yaklaşık olarak 20 dakikadır CyanogenMod logosu dönüp duruyor. Bu kadar süre beklemesi normal mi?

  • Çok iyi 🙂 Cihazını kapat CWM Recovery modunda tekrar aç ve sırasıyla wipe data/factory reset, wipe cache ve wipe dalvik cache yap cihazını yeniden başlat reboot system now kısmından 3-4 dakika bekle açılacaktır. Açılmaz ise aynı işlemleri tekrarla ama bu defa yeniden başlatmadan önce install zip kısmından cm11 rom ardından da gapps paketini yükle yeniden başlat sonucunu buradan bana yaz 🙂

   • Hocam dediklerinizi yaptım ancak CWM Recovery modundayken reboot system now diyince kapanıyor ama açılmıyor bende kendim güç düğmesinden açınca da logoya gelip takılıyor ve bir şey değişmiyor.

     • Hocam telefona atamadığım CWMSuperSU-v0.94 dosyası var acaba ondan kaynaklanıyor olabilir mi?
      Bir de TWRP ya da 6.0.4.5 sürümlerindeki img dosyalarını fastboot klasörüne atıp bir önceki yaptığım şekilde komut penceresinden yüklemem gerekiyor değil mi?

 5. Hocam TWRP’yi denedim ancak dokunmatik olduğu için çalışmadı bende şimdi 6.0.4.5 sürümünü denedim onda da aynı sorunu yaşıyorum Rom’u yüklüyorum reboot ettiğimde CyanogenMod logosu geliyor ve öylece kalıyor 🙁

   • maalesef hocam içerisinde sadece CM10.1 rom dosyası yok içerisinde. PC’den Telefona erişebilsem halledicem hepsini de PC telefonu görmüyor bundan dolayı içerisine CWMSuperSU-v0.94 dosyasını atamıyorum içerisine 🙁

    • Fastboot ile şarj ettin dosyayıda aktarırsın sen şu an mobilim bir bak ADB rehberine çözersin 🙂 Olmazsa akşam ben pcden yardımcı olurum.

 6. Hocam telefonu tekrar ReLock konumuna getirdim Orjinal Rom’u cihazın içerisine atmadan ve PC’de Telefonu görmediğini de hesaba katarsak nasıl yükleme yapabilirim?

   • hocam unlock yaptım tekrar cihazı, zaten sıkıntım pc’nin telefonu görmemesi. Yani dahili bellek kilitlenmiş durumda şimdi Ubuntu üzerinden denicem bi ihtimal eğer cihazı görürse ubuntu dosyaları ona atıp halledebilirim. Ya da internetten cihazın usb portlarını nasıl açabileceğimi araştırıcam.

 7. Hocam Merhabalar,
  Dün sizinle konuştuktan sonra cihazı ubuntu ile açtım ondanda SD kartı görmüyordu ama resetledim ubuntudan. Daha sonra windows üzerinden Android SDK içerisindeki “platform tool” klasöründeki adb sayesinde CWM recovery mod’un “install zip from sideload” yönergesi ile Komut ekranından ” adb sideload dosya_adi.zip” şeklinde CWMSuperSU-v0.94.zip dosyasını attım ardından aynı işlem ile Rom ve Gapps dosyalarını da atarak cihazı tamir etmeyi başardım.

 8. 7. işlem sonucunda advanced/power off bölümü yok advancedin içinde. telefonu hiçbir şekilde kapatamıyorum.

 9. kapattım fakat telefonu normal açmaya kalkarsam htc yazısında takılı kalıyor. bootloader kısmından açarsam sd kartı okumuyor. kodları giremiyorum. telefon kullanılamaz durumda kaldı şu anda.

  • Tekrar aynı işlemi denedin mi işlem esnasında bir kesinti falan oldu mu? Recovery uygulaması olarak ne kullanıyorsun?

 10. çok defa kapadım açtım telefonu en son şimdi ilerlemeye başladı. usb hata veriyordu nasıl olduysa düzelmiş. açılmasını bekliyorum şimdi bakalım düzgün yüklenmiş mi yine yazarım

 11. açılma durumunda ortalama ne kadar bekletiyor. birde usb bağlı hala çıkarmam gerekiyormu.

 12. bütün işlemleri yaptım telefon tekrar açılacakken htc yazısında takılıp kaldı açılmıyor.

 13. Merhabalar 6. madde yani rom yükleme sırasında ( status 7 ) hatası alıyorum şuanda cihaz tekrar açıldığında recovery mode da kalıyor yardımlarınızı bekliyorum

 14. muhyal kardeşim telefonumu açamıyorum acil yardımın gerekiyor. htc ekranında kaldı öyle

 15. Merhabalar ben daha s-off yaparken hata alıyorum,s-off işleminin en sonun unlock_code.bin i yüklerken (FAILED (status read failed (Too many links)) diyor.Bunun ne ile alakası olabilir acaba ?

  • Cihazınıza daha önce müdahalede bulundunuz mu ya da özel bir ROM veyahutta recovery kurulumu yaptınız mı?

 16. Hocam telefon romu yükleyemedi ve şu anda ne bilgisayar görüyor ne telefon açılıyor ne de rom yükleniyor. Ne yapmam gerekli ? Telefon off durumda kaldı şu anda.

 17. Muhyal kardeşim sen bu forum işlerini de bırak, telefona root-mod-kernel yükleme olaylarını da bırak. Beceren adamlar bu işi devralsın. Sen bir bok becerebilecek yeteneğe, kapasiteye, beyine sahip değilsin. İnsanların telefonunu ziyan etme boş yere…

 18. Advanced > Wipe Dalvik Cache işlem işlemi sırasında takıldım. Sistem E:unknown volume for path [/sd-ext] hatası verdi

 19. Merhaba,

  6. aşamada problem yaşadım. “Bu işlemler tamamlandıktan sonra önce ROM daha sonra Gapps dosyasını install zip from sdcard ksımından yükleyin.”

  önce rom dosyasını yüklerken. set_metadata_recursive: some changes failed
  E: Error in /sdcard/cm-11-20131224-UNOFFICIAL-endeavoru.zip
  (status 7)
  Installation aborted.

 20. slm kardeşim benim cihaz htc one x unlock kilidini açtım ama relocked yazıyor onu nasıl duzeltebilirim
  lutfen yardım edin ve .com. google process.gapps işlemi durdu hatası veriyor

Comments are closed.