iPhone 5s, 5c, 5, 4s için iOS 7.x.x Untethered Jailbreak Rehberi (evasi0n7)

Merhaba arkadaşlar bu defa Android işletim sistemine sahip olmayan iOS tabanlı cihazlar için bir yazı ile karşınızdayım. Normal şartlarda Apple cihazları için herhangi bir çalışmam ya da araştırmam yok ancak Jailbreak olayını hepimiz duymuşuzdur bir yerlerde. Çalıştığım yerin patronunun 5s Gold’unda uygulamadım dün bu işlemi ve Android’te root işlemi kadar olmasada telefon birazda olsun özgürlüğüne kavuştu. Umuyorum ki sizinde işinize yarar.

iOS-7-jailbreak-iPhone-muhyal.com_

Jailbreak nedir?

Jailbreak, İngilizce kökenli bir kelime olup, “firar, hapisten kaçış, zincirleri kırma” anlamına gelmektedir. Genelde, Apple‘ın iOS işletim sistemi yüklü cihazlarına dayattığı kısıtlamalardan kurtulmak için uygulanan yöntem anlamında kullanılır.

Neler gerekiyor?

  • 5 dakikanızı ayırmanız 🙂
  • Windows (XP minimum), Mac OS X (10.6 minimum) ya da Linux (x86 / x86_64) işletim sistemli bir bilgisayar.
  • iTunes yüklenmiş Windows tabanlı bir bilgisayar.
  • iOS 7.0 ve 7.0.4 sürümüne sahip iPhone, iPad ya da iPod  (Kontrol etmek için Ayarlar / Genel / Hakkında => Versiyon)
  • Orijinal USB bağlantı kablosu.


iOS 7 Jailbreak Nasıl yapılır?
Birinci adım: Evasi0n 7 untethered jailbreak aracını,

Windows için İndirin: Mega.co.nz, box.com

Mac OS X için İndirin: Mega.co.nzbox.com

İkinci adım: iOS 7.0 / iOS 7.0.4 yüklü olan cihazınız bilgisayara bağlı ve açık olduğuna dikkat edelim. Ayrıca mevcut cihazınızın parola koruması aktif ise veya sim kart parolası aktif ise bunları iptal edip jailbreak uygulamasını çalıştıralım.

iPhone 5s, 5c, 5, 4s için iOS 7.x.x Untethered Jailbreak Rehberi (evasi0n7)

Üçüncü adım: Jailbreak butonunun aktif olduğunu göreceğiz, tıklayalım ve işlemlere başlayalım. Eğer buton aktif değilse cihazın bilgisayar bağlantısını kontrol edin. Bu işlemler sırasında arkanıza yaslanıp aracın işlemleri sürdürmesini bekleyebilirsiniz. Tabi işlemler sırasında cihazın hiç bir tuşuna basmamalısınız…

evasi0n7-jb-2-muhyal.com_

Dördüncü adım: Cihaz ilerleyen aşamalarda otomatik olarak yeniden başlayacak yine hiç bir tuşa basmaksızın beklemeye devam ediyoruz.

iPhone 5s, 5c, 5, 4s için iOS 7.x.x Untethered Jailbreak Rehberi (evasi0n7)

Beşinci adım: Cihaz yeniden başlayıp açıldığında ekran kilidini slaytı yana çekerek açıyoruz ve cihazımızın ekranında Evasi0n 7 isimli uygulamayı görüyor olacağız. Bu uygulamaya tıklayıp yine cihazı uygulamanın işlemini sürdürmesini sağlıyor ve yine hiç bir tuşa basmıyoruz.

evasi0n7-jb-4-muhyal.com_

Altıncı adım: Yine cihazımız otomatik olarak yeniden başlatılacak, işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz.

evasi0n7-jb-5-muhyal.com_

Yedinci adım: Cihazımız yeniden açıldı ve yukarıdaki ekranda bize cihazımızı açmamızı söyleyen mesajı veriyor. Bu süre içinde ekranda evasi0n simgesi gelecek ve bir süre bu ekran kalacak. Siz cihaz açıldığında ekran kilidini açıp devam edeceksiniz.

iPhone 5s, 5c, 5, 4s için iOS 7.x.x Untethered Jailbreak Rehberi (evasi0n7)

Sekizinci adım: Artık jailbreak aracı ile işimiz bitti, bundan sonra cihazımızı açtığımızda ekranda Cydia simgesi geldiğini ve cihazımızın untethered jailbreak yapıldığını görmüş olacağız.

Uyarı! Eğer cihazınızı OTA diye tabir edilen, cihazdan direk güncelleme şeklinde iOS 7 güncellemesi ile yükseltenlerde jailbreak esnasında takılma söz konusu oluyor veya elma logosunda kalıyor. İşlemlerden önce mutlaka yedek alın ve mümkünse iOS 7.0.4 güncellemesini iTunes üzerinden yapın. Zaten güncellemeyi daha alt iOS 7 sürümüne iTunes ile yapmışsanız da jailbreakte sorun yaşamazsınız.

Ayrıca Cydia tweak’leri henüz iOS 7 sürümüne uygun değil ve crackli uygulama yüklemeye yarayan Appsync isimli uygulama da henüz güncel olmadığından bu işlemi de yapamıyorsunuz. Bekleyip güncelleme olduktan sonra jailbreak yapmakta uygun olabilir.

Comments are closed.