Samsung N8005 Galaxy Note 10.1 Telefon Özelliğini Aktifleştirmek

Bir önceki yazımda Galaxy Note 10.1 cihazımıza Root ve CWM kurulumunu anlatmıştım. Bu yazımda ise aynı cihaz üzerinde telefon özelliğini nasıl etkinleştiririz ondan bahsedeceğim.

Öncelikle yapmanız gereken işlem Root ve CWM kurulumudur. Bu işlemler tamamlanmadan uygulayacağınız adımlar geçersiz olacaktır. N8000 ve N8005 birebir aynı cihazlardır. Ancak Samsung Türkiye pazarında N8005 model cihazda telefon özelliğini rom üzerinden pasifleştirmiştir.

Mantığımız gayet basit. Telefon özelliği açık olan N8000 model cihazımıza ait romu N8005 model cihazımıza CWM ile yüklemek.

Not: Konu 02:14 15.12.2014 tarihinde güncellenmiştir. Alternatif bağlantılar eklenip ölü bağlantılar kaldırılmıştır. Anlatımda ufak geliştirmeler yapılmıştır.

Unutmayın! Cihazınızın sistem tarafında yapacağınız herhangi bir modifikasyonda garanti dışı kalırsınız. Uygulamadan doğabilecek tüm sorumluluk uygulayıcıya aittir. Cihazınızın sürücüleri yüklü değilse yükleyin ve işlemlere ondan sonra başlayın. Bu işlemleri yapmadan önce kişisel ayarlarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Cihazınızın Ayarlar > USB hata ayıklama modunun etkin, pil seviyesinin en az yüzde 50 olduğundan emin olun.

İndirmeniz gereken ROM dosyası:

N8000-XXCMJ3-MultiCSC-deodexed.zip (887 MB)

md5: 125db402ebc4bff3bf44edeb83f3ce4a

Nasıl yüklerim?

 1. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra elinizde bulunan N8000-XXCMJ3-MultiCSC-deodexed.zip isimli dosyayı cihazınızın belleğine atın.
 2. CWM menüsüne giriş yapın (Ses Açma+Güç tuşuna basılı tutarak..)
 3. CWM menüsünde öncelikle bir yedek oluşturun.
 4. Daha sonra wipe menüsünden cihazınızın sistem belleğini ve ayarlarını tamamıyla temizleyin (Wipe data/Factory reset).
 5. Wipe Cache ve Advanced > Wipe Dalvik Cache işleminide yapın.
 6. “install zip from sdcard” seçeneğinden indirmiş olduğunuz N8000-XXCMJ3-MultiCSC-deodexed.zip romunu yükleyin.
Cihazınızı yeniden başlatın. Kurulum aşamalarını adımlara göre tamamlayın..
Cihazınızın menüsünde bulunan Telefon seçeneğini artık çağrılarınızda kullanabilirsiniz.

88 YORUMLAR

  • Detaylı bi şekilde video çekseniz çok daha iyi olur :'( N8005 benim tabletim garanti dışı kalır kalmaz yapmayı planlıyorum . Tablette böyle bi eksikliği Türkiyede satmak hangi korelinin işi acep :S soju masasında pazarlama yapmışlar cık cık cık -_- inş video çekersiniz bu güzel yazının yanında iyi olurdu

   • Maalesef Ezgi hanım henüz bu işlem için bir video anlatım fırsatım olmadı ancak yapılan işlem oldukça basit takıldığınız bir nokta olursa buradan yazın yardımcı oluruz.

  • Şu an Google Chrome ile sorunsuz olarak dosyalara erişebiliyor indirebiliyorum tekrar deneme şansınız var mı?

  • Sevgili muhyan çalışmalarınızı takdirle izledim.Buradan bir çok insana yardımcı olmaya çalışmaniz, bilginizi aktarmanız ve bizlere zaman ayırdığınız için teşekkürlerimi sunarım.Benimde bir nt.8005 im var anlattıklarınızı harfiyen uyguladım.Fakat root konusunda takıldım.Sanırım linkte bir sorun var.Yenilerseniz çoook mutlu olacağım.İlginizi bekliyorum.Sevgi ve yaygılarımı sunarım.

   • Son yorumunu yanıtladım Ferhat, rica ederim ne demek keşke her şey her zaman yolunda gitse. Anlayışınızı bekliyorum.. Sevgi ve saygılar bizden 🙂

  • Değerli bilgilerinizi ve zamanınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkürler muh.yal.root konusunda takılmış durumdayım.Sanırım linkte bir sorun var.Eger yenilerseniz sayenizde mutlu sona bende ulaşacağım 🙂 Şimdiden teşekkürlerrrr.

   • Rica ederim Ferhat dosyayı Rusya lokasyonlu DepositFiles sunucularından bilgisayarıma indirip normal bir şekilde yükleyeceğim ve konudaki bağlantıları değiştireceğim. Bu işlem sanırım ortalama 1.5 saat içerisinde bitecektir. Hepinize sabrınız ve anlayışınız için tek tek teşekkür ederim 🙂

    • ben dediğiniz yükledim. yükleme ile ilgili bir sıkıntım olmadı. fakat arama yapamıyorum. telefon numarasını aradığımda arama sonlandırıldı diyor sürekli. turkcell hat kullanıyorum bu arada. emek verdğiniz için teşekkürler.

   • Konu 02:41 15.12.2014 tarihinde güncellenmiştir. Alternatif bağlantılar eklenip ölü bağlantılar kaldırılmıştır. Anlatımda ufak geliştirmeler yapılmıştır.

 1. Muh.yal kardesim.Yardimlarin için çokkkkkk teşekkür ederim.Emeğine bilgine sağlık.Tabletim artık n8000 romlu ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.Garantiyede gerek olmadığını düşünüyorum.En fazla ne olabilirdiki.Zaten bir sorunla karşılaşsam sen varsınki 🙂

  • hayırlı çalışmalar.ilk aşamayı yaptığımı zannediyorum odinle kurulum yaptım.gerçi yapılıp yapılmadığını nasıl kontrol edeceğim onu da bilemiyorum ya neyse.
   burada ise 6. adımda kalıyorum. N8000-XXCMJ3-MultiCSC-deodexed.zip romu görünmüyor.hem sd karta hemde cihaza kopyaladım ondan olabilir mi?veya sd kartta başka zip dosyaları var ondanmıdır.
   cihaz n8005 ve 4.1.2 yüklü.
   sizden ricam 3. adım da dahil olmak üzere tek tek cihazda çıkan yazılar üzerinden tarif edebilir misiniz.yanlış birşey yapıyor olabilirim.

    • evet.giriyorum.ilk 2 adımı yapıyorum.hatta 3. adımı da yapıyorum da sanki biraz kafadan yapıyorum.mesela 3. adımda bir yedek oluştur yazılı ama nerden nasıl belli değil.ben işte ordan sonra tahmini hareket ediyorum ve tahmin edileceği gibi sonuç alamıyorum 🙂

     • Şimdi recovery moduna girdin wipe işlemlerini yaptın daha sonra ROM dosyasını yükleyeceksin. Son olarak ta cihazını yeniden başlatacaksın. Kafandan bir şey yapmamışsın 🙂 Yedek almanı tavsiye ettim yani almak zorunda değilsin.

     • şöyle ki
      6. adıma geldiğimde “install zip from sdcard” seçeneğini seçiyorum ama N8000-XXCMJ3-MultiCSC-deodexed.zip görünmüyor.ondan dedim aceba yanlış birşey mi yaptım diye

     • CWM Recovery ekranında en altta bir versiyon yazacak kontrol edip bana yazar mısın buradan? install zip i seçtikten sonra sdcard ı seçiyorsun değil mi? Cihazını açıp bilgisayarına bağlayıp dosyaları tekrar kontrol et bir doğru ve tam olarak kopyalanmış mı?

    • evet giriyorum.ilk 2 adım net olduğu için yapıyorum da 3. adımda yedekle yazıyor ama nasıl yapılacağı yazılmıyor ya.işte ben ondan sonra tahminle yapmaya çalıştım ama sonuç alamadım

     • Şimdi konu eski olduğu için ve konudaki CWM Recovery sürümüde eski olduğu için tam net hatırlayamıyorum ancak backup kısmından sdcard olanı seçmelisin sonra 5-10 dakika kadar beklemelisin cihazının tam bir yedeğini hafıza kartına alacaktır. Daha sonra bir sorun yaşarsan bu yedekten yine şuan ki sistemine dönebileceksin.

     • hah oldu 🙂
      ileri geri yaparken hallettim hamdolsun.ama arama yapamıyorum nedense.bağlantı hatası diyor.neyse şimdi gidiyorum yarın kaldığımız yerden rahatsız ederim sizi artık 🙂
      çok sağolun.

     • 🙂 Bazı cihazlarda farklı hatlar ya da şebekelerde hata alınabiliyor ROM üzerinde Emre. Avea, Vodafone ve Turkcell hat ile bir dene. Rica ederim, görüşürüz.

     • hayırlı geceler yine ben 🙂
      dün dediğim gibi telefon özelliği aktif oldu.hatta cihaz özelliklerine bakınca n8000 gibi görünüyor.buraya kadar herşey normal de başka hatları da denememe rağmen ne arayabiliyorum ne de aranabiliyorum.nedeni ne olabilir?

     • Cidden yorumlar arismis herhalde 🙂
      Rom gelistiricisine yazdim haber bekliyorum dediniz ya ondan haber varmi yani rootdannnn haber varmi 🙂

     • merhaba ben bunları yaptım ama elnur1987 nin yaşadıklarını aynen yaşadım ikinci sefer aynı roomu yüklerken dondu,yeniden başlattım,format cache format sdcard gibi yerlere girip bütün sistemi formatlamak istedim amatelefon kapandı ve şimdi açılmıyor,şarj da almıyor defalarca açmaya çalıştım ama açılmıyor,şarjı da full.ne yapmam lazımmm

     • Açma/kapatma tuşuna 10 saniye kadar basılı tuttuğunda ne gibi bir tepki veriyor denedin mi? Ya da cihazı şarja taktığın zaman ekran geliyor mu Servet?

     • şöyle ki
      6. adıma geldiğimde “install zip from sdcard” seçeneğini seçiyorum ama N8000-XXCMJ3-MultiCSC-deodexed.zip görünmüyor.ondan dedim aceba yanlış birşey mi yaptım diye
      bu arada aynı yorum geliyor herhalde kaç kere basıyorsam gönderme seçeneğine 🙂

 2. Garanti dışı kalır demişsiniz ama aslında kalmıyor, benim knox sayacım da 0 değil ama garanti kapsamında tamir ettirdim, zaten avrupa birliğinin bu konuda içtihadları var, kullanıcılar, donanımlara istedikleri yazılımı yüklemekte özgürdürler, üreticiler yazılımdan bağımsız olarak donanım garantisi vermek zorundadırlar, eğer donanım yazılım yüzünden zarar gördüyse bunu da ispatlamak zorundadırlar, aksi halde garanti kapsamında olur cihaz, zira avrupa konseyine göre yazılım ve donanım birbirinden tamamen bağımsız iki bileşen olup insnaların istediği donanıma istediği yazılımı yükleme özgürlükleri vardır. Örneğin ultrabook notebook pc hatta macbooklarda dahi avrupada insanlar istedikleri işletim sistemini seçmekte özgürdür, kimse bu cihazı bu sistemle birlikte kullanacaksın diye dayatamaz. Ha bazı fonksiyonlar bazı işletim sistemleriyle çalışmayabilir o ayrı, ancak fiziksel bileşen olan donanımın garantisinin sanal bileşen olan işletim sistemiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur, her ne kadar şirketler kullanıcı sözleşmelerinde bunlara aykırı hükümler koysalar da bu hükümler avrupa birliği sınırları içerisinde hükümsüzdür, biz de avrupa insan hakları sözleşmesine taraf bir ülke olduğumuz ve kanunlarımız dahi avrupa insan hakları sözleşmesine aykırı olmamak zorunda olduğundan garanti şartları şeklinde önümüze konan şartlardaki bu gibi hükümler hükümsüzdür, bana da aynını yaptılar, kendilerine kanunlarla cevap verince garanti kapsamında hallettiler. Zaten yapmazlarsa hakem heyetine gider hakkınızı alırsınız. Bu yönden rootlayanlar, custom rom yükleyenler rahat olsun

  • Bootloader ya da root yetkilerini alma işlemi veyahutta cihazın sistemine yapılacak bir müdahale de cihaz garanti dışı kalır bu Avrupa’da da böyle. HTC, Sony gibi firmalar bu konuda yani root vb. kullanıcılara yardımcı bile olmaktadır. Ancak sözleşmelerde yer alan cümlelere göre cihaz garanti dışı kalır. Aktardığın bilgi için bende teşekkür ederim ancak her konuma bu uyarıyı eklemek zorundayım.

  • Eyvallah diyorum.muh.yal.Ayrica belirtmem gerek.Yazi alıntıdır.Belirtmem gerek diye düşündüm.
   Yaralı olabilir diyede sitenizde paylaştım.

   • Teşekkür ederim Ferhat bu kişisel bir tercih aslında ancak yarın bir gün bana karşıda bir dava açılmaması için buna mecburum eminim verdiğin bilgi bir çok kişinin işine yaracaktır 🙂

 3. şarja taktıgımda da tepki vermiyor,15 saniye basılı tuttum,15 saniye ses kısma ve güç tuşuna basılı tuttum,15 saniye ses açma ve güç tuşuna basılı tuttum, yine sonuç aynı,servise gönderdim garantisi vardı,daha ses çıkmadı servisten,inşallah yazılım yüklediğimi farketmezler 🙁

  • Bir sonuç bekle bakalım ama voltaj problemi yaşamış olabilirsin işlem esnasında eğer cihaz full brick olduysa garantiden yaparlar.

 4. servisi aradım parça siparişi vermişler,içinde parçası yanmış onu değiştireceklermiş,garanti dışı değilmiş yani,Teşekkür ederim ilginiz için..

 5. hocam Allah razı olsun , şu arama yapmama sorununa kadar dediklerinizi yapa yapa 3-4 saatte başardım, Allah bilgini arttırsın

 6. Üstat çok güzel bilgiler var çok teşekkür ederim unlar için. Bende bu özelliği Android 4.4.2 için istiyorum ona uygun rom unuz varmı ?

 7. Buradakileri hiç denemedim 4.4.2 yi direk yüklemek istedim 4.1.2 sürümü içindi buradaki dosya ilk önce sormak istedim…

 8. Telefon özelliğini çalıştırdım sitedeki talimatları izleyerek bir soru yok Turkcell kullnıyorum çok güzel teşşekkür ederim yardımınız için ama ‘ 0 ‘ adında bir klasör oluşturdu sanırım buraya yedek aldı ama burası yüzünden cihazda pek yer kalmadı bu klasörü nasıl kaldırabiliriz ve kaldırmanın bir sakıncası varmıdır ?

 9. -0
  -0
  – *** Root taki standart klasörler, ringtones, music,pictures, download vs.***
  -samsung
  -obb
  -clockwordmod
  -blobs
  -backup
  -legancy
  -obb
  -legacy
  -obb

 10. Peki ben şimdi bu cihazı fabrika ayarlarına döndürsem son yüklediğim n8000 rom u ilemi yüklenir gereksiz yer kaplayan ne varsa gider tekrar kurulum yapabilirim bende ama n8000 mi gelecek diğerimi ?

 11. merhaba benim cihazın anakartı tamir oldu , denediğim bu romla telefon arama yapmıyordu,orda kalmıştık muhammet abicim, bunda telefon özelliğini aktif kullanmak istiyorum,
  Şimdi cihazın özellikleri ;
  model no: gt n8005
  android sürümü 4.1.2
  anabant sürümü : N8005JVCLL2
  kernel sürümü : 3.0.31-846730
  dpi@DELL131 #1
  SMP PREEMPT Wed Jan 16 21:47:25 KST 2013
  yapım numarası: JZ054K.N8005JVCMA3

 12. İlkinde yaşamamıştım,daha sonra aynı romu tekrar attıgımda kapanmıştı ve anakartım yanmıştı,onunla alakalı mı bilmiyorum,

 13. kardeşim anlatımların için çok teşekkür ederim. gayet açıklayıcı takip edince zor birşey yok. yalnız dediğin herşey tamam lakiin 112 dahi arama yapmıyor servis dışı diyor. nasıl çözeri bunu

Comments are closed.