Sony-Xperia-Sola-Root-Rehberi

Merhaba arkadaşlar bu konuyu gerek web üzerinde sağlam bir kaynak olmadığı için gerekse Sony Xperia Go ve Sola Üzerine Android 4.4 KitKat Yükleme (CyanogenMod 11) başlıklı yazıma istinaden açma gereği duydum. Anlatım Android 4.0.4 ICS içindir.

Unutmayın! Cihazınızın sistem tarafında yapacağınız herhangi bir modifikasyonda garanti dışı kalırsınız. Uygulamadan doğabilecek tüm sorumluluk uygulayıcıya aittir. Cihazınızın sürücüleri yüklü değilse yükleyin ve işlemlere ondan sonra başlayın. Bu işlemleri yapmadan önce kişisel ayarlarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Cihazınızın Ayarlar > USB hata ayıklama modunun etkin, pil seviyesinin en az yüzde 50 olduğundan emin olun.
  1. USB sürücüleri için bilgisayarınıza güncelleme servisi uygulamasını indirin ve kurun.
  2. Cihazınızda Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > USB Hata Ayıklama sını ve Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar ı etkinleştirin.
  3. Sony Xperia Sola telefonunuza root haklarını atamak için gerekli olan dosyaları indirin ve boş bir alana çıkartın.
  4. Flash Tool programını indirin, kurun ve çıkartmış olduğunuz klasör içerisinde /kernel dizininde bulunan MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf dosyasını program ile flashlayın.
  5. İşlem sonrası cihazınızın bilgisyarınız ile bağlantısını kesin, 3-5 saniye bekledikten sonra tekrar bağlayın ve çıkartmış olduğunuz klasör içerisinde bulunan runme.bat dosyasını çalıştırın.
  6. Telefonunuzda yedeklemeyle ilgili bir uygulama açılacaktır. Uygulamada geri yüklemeyi seçin ve rootme ye tıklayın ve yükleme işlemini başlatın. Yükleme işlemi sırasında çıkan sorulara evet/enter yanıtını verin.

İşlem sonrası telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Telefonunuz açıldıktan sonra menünüzden SuperSU uygulamasını kontrol edebilirsiniz.

Root işlemi bittikten sonra tekrar Flash Tool programı ile çıkartmış olduğunuz klasör içerisinde /kernel dizininde bulunan MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf dosyasını flashlayın.

Sony Xperia Sola CWM Recovery Yükleme:
Telefonunuzu yukarıda anlatıldığı gibi aynı şekilde bilgisayarınıza bağlayın.
CWM Recovery yüklemek için gerekli olan dosyayı indirin boş bir klasöre çıkartın ve içerisinde bulunan install.bat dosyasını çalıştırın.
Açılan komut satırı ekranındaki adımları takip ederek işlemi tamamlayın.

Yukarıdaki işlem sonrası siyah ekran sorunu yaşayanlar için güncelleme:
Aşağıdaki SolaICSRootBSFix_MuhYal.com.rar (Açılan sayfadan sol üst köşede bulunan Dosya > İndir kısmını kullanının) dosyasını indirin ve klasöre çıkartın.
Flashtool ile klasör içerisinde bulunan MT27i_6.1.1.B.1.10_KERNEL.ftf dosyasını flashlayın.
Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri/USB Hata Ayıklama ve Sahte Konum… kısmını işaretleyin.
Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
Klasör içerisinde bulunan RunMe.bat dosyasına çift tıklayın.
Telefonunuzda yedekleme uygulaması açılacak. Geri yükle seçeneğinden rootme yi seçip geri yükle deyin ve root işlemini başlatın.
Çıkan soruya Enter tuşu ile yanıt verin.
Telefon yeniden başlatılana kadar bekleyin.
Root işlemini tamamlamış olduk, şimdi tekrar flashtool ile bu defa MT27_6.1.1.B.1.54_KERNEL.ftf dosyasını flashlayın. İşlem tamamlanmıştır.

Güncelleme: 19:00 04.01.2014
Siyah ekran ya da boot ekranında kalma sorununun çözümü yazı içerisine eklendi.


Comments are closed.