Ubuntu 18.04 Üzerinde Checkmk İle BT Altyapınızın Sağlığını İzleyin

Bir saate bi doküman bu kadar mı güzel yazılır hocam elinize sağlık. Muhabet arasında ben bunu yapayım dediniz 1 saate çıkardınız. :slight_smile:

2 Beğeni

Hocam sistem mükemmel çünkü ve herkes faydalansın istedim :+1:

@muhyal Elinize sağlık, hali hazırda 100+ sunucu için nagios kullanıyorum, ayrıca görseli kötü oldugu için graphana kurarak oradan izleme yapıyorum.

Nagios kullanan biri olarak :slight_smile: Bu ürün daha kolay bir kullanıma sahip.
Merak ettiğim nagiosta sistem şiştikçe bir takım db sorunları çıkmakta, bunda da karşımıza böyle bir durum gelebilir mi ?
Siz bunu maksimum kaç host için kullandınız ve checkmk sunucusunun cpu/ram kapasitesi neydi.
Birde keşke bir tane windows host ekleseymişsiniz :slight_smile:

Zabbix ürünü yerine checkmk tercih etmenizin bir nedeni varmı?

1 Beğeni

Hocam Windows server ben eklemedim çok uzuyordu video ama aynı yöntem geçerli çok stabil sadece Agents kısmından Windows için olanı kurmalısınız. Bu arada Checkmk Nagios kullanıyor zaten. Ama şişme yapmaz. 1 CPU / 1 RAM test sunucusuna kurdum :slight_smile: Checkmk çok hızlı gelişiyor ve Zabbix’e göre daha fazla araç ve ajan sunuyor.

Bir arkadaşımız (Emre) Windows üzerine kurup ekran görüntüsünü almıştı:

Cevabınız için çok teşekkürler @muhyal
2 soru daha sormak istiyorum
1- windowsa agent yükledikten sonra bu dataların sadece bizim kurduğumuz check_mk sunucusu tarafından izlendiğini nasıl garanti edebiliriz, yani dışarıdan gelen bir kişi kendi bilgisayarına check_mk kursa ve bizim agent kurulu sunucunun ip adresini girse, oda tüm bilgileri görmüş olmaz mı ?
“Xinetd Kullanarak İzleme Verilerine Erişimi Kısıtlama” başlığı altında yapılan yapılandırma , tüm agentlarımı kapsıyor ?

2- ubuntu üzerine agent yüklemek isterken aşağıdaki hatayı aldım, nedeni ne olabilir.
rpm dosya yolunda bir sorun yok, orada o dosya var.

[email protected]:~# sudo apt-get install -y http://192.168.254.185/itresearch/check_mk/agents/check-mk-agent-1.6.0p11-1.noarch.rpm
Reading package lists… Done
Building dependency tree
Reading state information… Done
E: Unable to locate package http://192.168.254.185/itresearch/check_mk/agents
E: Couldn’t find any package by glob ‘http://192.168.254.185/itresearch/check_mk/agents
E: Couldn’t find any package by regex ‘http://192.168.254.185/itresearch/check_mk/agents

Checkmk, Windows Server üzerinde belirli IP adreslerine yönelik kısıtlama için,

\CheckMK\Agent\check_mk.user.yml dosyasını açın ve only_from: kısmını düzenleyin:

global:
  only_from: 127.0.0.1/32

Diğer durumlarda Checkmk yapılandırmalarını çıktı almak için:

.\check_mk_agent.exe showconfig ps

Bu arada güvenlik duvarı üzerinden de yapılandırılabilirsin.

:information_source: Bu arada legacy değilde yeni versiyon ajanı tavsiye ediliyor. Siz hangisini yüklediniz?

Versiyon Sürüm Ajan
NT 5.1 Windows XP Eski Ajan
NT 5.2 Windows XP x64 Edition Eski Ajan
NT 5.2 Windows Server 2003 Eski Ajan
NT 6.0 Windows Vista Yeni Ajan
NT 6.0 Windows Server 2008 Yeni Ajan
NT 6.1 Windows 7 Yeni Ajan
NT 6.1 Windows 2008 R2 Yeni Ajan
NT 6.2 Windows 8 Yeni Ajan
NT 6.2 Windows Server 2012 Yeni Ajan
NT 6.3 Windows 8.1 Yeni Ajan
NT 6.3 Windows 2012 R2 Yeni Ajan
NT 6.4 / NT 10.0 Windows 10 Yeni Ajan
NT 6.4 / NT 10.0 Windows Server 2016 Yeni Ajan
NT 6.4 / NT 10.0 Windows Server 2019 Yeni Ajan

:information_source: Yukarıdaki tabloda listelenmeyen sürümler resmi olarak desteklenmemektedir. Örneğin, Windows Embedded gibi…

Yükleme yöntemleri:

Yöntem Açıklama CRE CEE
Birlikte verilen MSI paketi Konfigürasyon dosyaları aracılığıyla manuel konfigürasyon ile standart bir ajanın kolay kurulumu yapılır. X X
Agent Bakery’den MSI paketi GUI üzerinden yapılandırma - her ana bilgisayarın ayrı yapılandırılması mümkündür. X
Otomatik Güncellemeler Agent Bakery’nin paketi önce elle veya komut dosyasıyla yüklenir ve daha sonra otomatik olarak güncellenir. X

Kontrol etmek için:

.\check_mk_agent.exe test

Örnek çıktı:

<<<check_mk>>>
Version: 1.6.0b8
BuildDate: Sep  4 2019
AgentOS: windows
Hostname: MSEDGEWIN10
Architecture: 64bit

23 Nisan 2020 tarihli Checkmk Kaynağına göre…

1 Beğeni

O paket orada var olabilir ama erişilebilmesi önemli, güvenlik duvarı tarafında yapılandırmalarını yap lütfen. Kısıtlaman yalnızca komutu kısıtlamayı içermeli komple dosyalara erişimi engellememeli. En kötü elle at dosyayı yükle :+1:

1 Beğeni

Merhaba Arkadaşlar;
Email gönderimi için smtp bilgilerini gireceğimiz conf. alanını arayüzde bulamadım, gören varmı ?

Selam,

Ubuntu üzerinde Exim4 ya da Postfix kurduğun zaman zaten Checkmk direkt posta göndermeye başlıyor. Ajan kısmında bir SMTP yapılandırmasına gerek yok. Talep olursa Ubuntu için bir döküman oluşturabilirim.

Yeniden yapılandırmayı deneyebilirsin:

dpkg-reconfigure exim4-config

Selamlar;

Bu tip mailler göndermek için hmail smtp server kullanıyorum, check_mk mail göndermesi için exim4 kurarak bu sunucuyu kullandırabilir miyim ?

İşletim sistemi tarafında düzenleme yaparak dış SMTP sunucusunu kullandırabilirsin, Ckeckmk zaten işletim sistemini kullanıyor gönderim için.

Sistem e-posta yapılandırma dosyasına bir göz at istersen.

1 Beğeni

Maalesef ilgili dosyayı belirttiğiniz yerde göremedim, biraz araştırayım.
Teşekkür ederim.

HYPER-V Sanallaştırma sistemi üzerinde kurulu Ubuntu sunucu ve windows üzerinde Checkmk ayarlamaları ile ilgili merak edilenler için:

3 Beğeni

Elinize sağlık hocam :+1:

hocam ellerinize sağlık gerçekten çok güzel bir döküman olmuş.

ilerleyen dönemlerde email ve sms alert kısmı içinde bir döküman paylaşırsanız çok güzel olur.

teşekkürler

2 Beğeni

Sizde sağ olun hocam ne demek, notlarıma aldım inşallah en kısa sürede bildirimi gelir zaten buradan yazarım :handshake:

2 Beğeni

Baya aradım, ancak istediğim şekilde mail,sms yapılandırması yapamadım.
Çalışma yaparsanız çok makbule geçer.

Çözüm basit ama siz zorlaştırıyorsunuz :slight_smile: SMS ve posta için bir yapılandırma dosyası, menüsü yok. Sunucunuzu SMS ve posta sunucusu olarak yapılandırmanız lazım. Checkmk zaten girilen telefon no ve posta adresine bildirim atıyor. Bunları araştırmalısınız. Çalışma gelse de çok geç gelecektir o zamana kadar şu rehberleri de inceleyebilirsiniz:

https://checkmk.com/cms_notifications.html
http://manpages.ubuntu.com/manpages/bionic/man1/sendsms.1.html

1 Beğeni