Ubuntu 18.04 Üzerinde Jitsi Meet Kurulumu

Kurulumu gerçekleştirdim şu an herşey çok güzel çalışıyor ancak kullanıcı yetkilendirme ile ilgili bir içerik bulamadım https://github.com/jitsi/jicofo#secure-domain burada paylaşılmış olanı yapmaya çalıştığımda ilgili urle girmek istediğimde her şey kullanıcı adı şifre istemeden oluyor ancak yayın açtığımda kamera v.b. açılmıyor. Aslında amacım linke ulaşan herkesin yayın açamaması tanımladığım kişilerin yayın açabiliyor olması bu konu ile ilgili çözüm fikriniz var mı ya da linkte olanı nasıl uygulayabilirim
Not: jitsi meet’i sizin anlatımınızda yer alan adımlarla kurdum.

Hoş geldiniz, harika! Aslında izlediğiniz yol ve rehberiniz doğru. Sadece yapılandırma hatanız var, muhtemelen. İşlemleri Jicofo ile mi yaptınız mı? Yoksa manuel düzenleme mi uyguladınız? Ve uygulamanız sonrası sunucuda bir sorun oluştu mu? Muhtemelen bir sonraki yanıtım sizin sorununuzu çözecektir.

rehberde anlatıldığı gibi yaptım jicofo denedim sanırım ancak 5. adıma kadar geldiğimde beşinci adımda ne yazık ki orada bir dosya yoktu kilitlendim açıkcası. Yayın açmıyor kapat v.b. tuşlar çalışmıyordu ardından yaptığım değişiklikleri geri aldığımda tekrar sistem çalışmaya başladı. Tam net olabilmesi adıne Secure Domain başlığının altını uygulamaya çalıştım. Secure Domain başlığından hemen öncesinde sizin adımlarınız ile yaptığım kurulum dışında herhangi bir şey yapmamıştım. Sanırım jicofoyu bile kurmamış olabilirim :slight_smile:

Tamam, muhtemelen Jicofo ya da Jigasi olmadan sadece bu anlatımdaki gibi basit olan direk Jitsi Meet sürümünü kurdunuz. Sizin isteğiniz aslında biraz daha gelişmiş bir yapılandırma. Sizden ricam şu konumdaki adımları uygulamanızdır. Daha doğrusu uygulama derken her şey otomatik olarak kurulacaktır :slight_smile: Bu otomatik yükleyici kurulum sırasında sizden “…prosody…” ve “…secure rooms…” şeklinde talepte bulunduğu zaman “Y” yanıtı sonrası bir kullanıcı ve şifre tanımlayabilirsiniz. Sonrasında kurulum bitince mevcut kullanıcıya ek olarak kullanıcılar tanımlayabileceksiniz. Bunu size önerme amacım çok fazla uğraşmamanızı istememdir. Jigasi ve Jicofo kurulumu otomatik olarak betik tarafından yapılacaktır. Siz sadece sizden istenilen bilgileri gireceksiniz.

Bu kurulu yapmadan önce ki muhtemelen bulut sunucuya kurdunuz Jitsi Meet’i, yeniden kurun lütfen sunucunuzu. Temiz bir kurulum olası sorunları ortadan kaldıracaktır. Jitsi kurmanıza gerek yok. Bu betik Jitsi Meet’i de kuracaktır.

Ek olarak kurulum sonrası yine aynı dizinde altta verdiğim komutla kullanıcılar tanımlayabilirsiniz;

prosodyctl register KULLANICI jitsi.siteniz.com PAROLA

Sanırım bir yerde bir şey kaçırıyorum kurulumu tamamladım sunucuyu reboot etti 30 saniye sonra siteye girmeye çalıştığımda siyah bir ekran ile karşılaşıyorum kaynak kodlarına da baktığım da aşağıda yer alan görsellerdekileri görüyorum ancak sorunun tam olarak ne olduğunu çözemedim :confused:

Güvenli kanalları evet dedim, jigasi için evet dedim, lets encrypt için evet dedim


Temiz kurulum yaptınız değil mi? interface_config.js ve config.js dosyalarının size özel olan kısımlarını sansürleyip buradan iletir misiniz kontrol edelim.

Dosyaların konumlarına şu makalemden bakabilirsiniz;


şifre koyuyorum ancak android ve bilgisayardan giriyorum iphone üzerinden giremiyorum nasıl bir çözüm önerirsiniz

Selam, şifrenizde orta tire simgesi var mı? Ve kurulumu hangi siteden hangi anlatımla yaptınız? Ekran görüntünüz garip.

Merhaba bana mail yoluyla ulaşabilir misiniz?

MUHYAL’da hesap oluştururken yazmış olduğunuz e-posta adresi ile bir defaya mahsus iletişime geçildi. Lütfen destek için yalnızca burayı kullanalım.

Merhabalar;

Öncelikle güzel anlatımız için teşekkür ederim.
Kurulumu gerçekleştirirken source /etc/profile/ adımında hata almama rağmen şuan sistem çalışıyor.

Açtığımız sitede toplantı oluşturmayı nasıl kısıtlaya biliriz ?
yani kullanıcılar oluşturarak , sadece o kişilerin toplantı oluşturmasını sağlaya bilir miyiz?
ve ayrıca nedense mobil uygulamadan giren kullanıcılar, odaya girebildiği halde ses ve görüntüsü gelmiyor.

Kayıt oldugum email adresinden bana ulaşırsanız çok memnun olurum.

Merhabalar, maalesef e-posta adresi ile kimseye ulaşmıyorum o bir defalık bir durumdu ve arkadaşımız bir kaç yerden yazmıştı kırmak istemedim. Destek için burayı kullanabilirsiniz. Mobilden girmeden önce uygulama içerisinden Settings kısmından kendi sunucu bağlantınızı girmeniz gerekir. O kanal açanlar muhtemelen demo sunucuda açıyorlar. şu an.

Şu önceki yanıtımdaki adımları temiz sunucunuzda yeniden uygulayarak ve kurulumda “secure rooms” kısmını da yanıtlayarak şifreleme adımlarını yapabilirsiniz. Direkt arayüzden kullanıcı oluşturma ve yetki tanımalama yok maalesef Jitsi’de.

İlgili yanıtım;

Merhabalar Muhammed Bey,

Öncelikle bu temiz anlatımınız için teşekkür ederim.

DNS ağ kaydı kısmını tam olarak anlayamadım. Bunu yapabilmek için ille host üzerinde bir web sitemiz mi olması gerekiyor. Ben alan adı satın alıp Özel Nameserver (NS) dan konferans.siteadımı.com olarak yazdım ve ubuntu sunucumun ip adresini yazdım. Bu yeterli olmaz mı.

Birde bu kodu girdiğim de hiçbir hata vermemesine rağmen host içerisinde bu düzenlemeyi yapmıyor.

sudo sed -i 's/^127.0.1.1.*$/127.0.1.1 konferans.siteniz.com konferans/g' /etc/hosts

Ekran görüntülerinide ekliyorum.

Teşekkürler Muhammed Bey;
Anladıgım kadarıyla yeni bir kurulum yapmacağım. Bu kurulumu ise aşağıdaki şekilde yapmam gerekiyor.

Selam, hoş geldiniz öncelikle ve ben teşekkür ederim asıl :slight_smile:

Şu şekilde tekrar adım adım gidelim dilerseniz;

  1. Bir alan adı firmasından gittim muhammedyalcinkaya.com alan adını aldım.
  2. Sonra bu alan adına konferans.muhammedyalcinkaya.com olarak bir Jitsi kurmak istedim.
  3. Sonra gittim bulut sunucu satan bir yerden 1.2.3.4 IP adresi olan bir sunucu aldım.

Bu senaryoya göre sadece alan adını aldığım yerdeki DNS panelinden konferans şeklinde bir A kaydı açmam ve bu kayda hedef olarak 1.2.3.4 IP adresini göstermem yeterli olacaktır. Sonrasında ise buradaki kurulum geçerli.

Yani ilgili kısımlar şu şekilde olmalı;

sudo hostnamectl set-hostname konferans

sudo sed -i 's/^127.0.1.1.*$/127.0.1.1 konferans.muhammedyalcinkaya.com konferans/g' /etc/hosts 

Siz özel NS kısmından demişsiniz ama galiba yanlışlık orada :slight_smile: DNS ekleme kısmından yapmalısınız. Zaten mevcutta alan adı firmanız size DNS paneli vermiştir. NS1 & NS2 gibi olan yer değil.

Eğer yanlış anladıysam sorunuzda lütfen daha açıklayıcı olun elimden geldiğince yardımcı olurum :handshake:

1 Beğeni

Evet, direkt verdiğim konudaki işlemleri temiz bir sunucuda uygulayabilirsiniz. Farkı ise sadece Jitsi değil, kayıt ve kullanıcı yönetimi gibi kilit işlevlere sahip, Prosody de içeren Jicofo ve Jigasi’yi de kurmuş olacaksınız.

Şimdi anladım… biraz paneli kurcaladım ve DNS ayarlar kısmını buldum. Gerekli eklemeyi yaptım. 1 ile 4 saat arasında aktif olucağı bildirimini yaptı. :+1:

Ancak hosts kısmında sorun yaşamaya devam ediyorum. Paylaştığınız kodu defalarca yazmama rağmen hala bir değişiklik olmadı. Acaba sizdeki hosts dosyasını içini özel yerleri gizleyip paylaşabilir misiniz ben kendim manuel olarak değiştirmem gereken yerleri görüp değişiklik yapsam. veya önerebileceğiniz başka bir şeyler varsa onlarıda deneyebilirim. Ekran görüntümü ekliyorum. Sanırım bu aşamayıda atlatabilirsem. Kurulum işlemeni başarıyla gerçekleştiriceğimi düşünüyorum :slight_smile:

Harika! Ama bunun için host dosyası iletmeme gerek yok. Terminalinizden;

nano /etc/hosts

Komutunu girin host dosyanız açılacak zaten. Alttaki ekran görüntüsünde olduğu gibi alan adı kısımlarını manuel düzenleyin.

1 Beğeni

Muhammed hocam selamlar eline sağlık çok faydalı bi dokuman. Jitsiyi kurdum ad entegre olarak çalışıyor. Lets en. den sertifika yükledim orada da sorun yok fakat android de jitsi meet çalışmıyor.Ses ve görüntü gelmiyor fakat chat ve diğer özellikler çalışıyor. Loglara baktığıma herhangi bir hatada almıyorum sorun ne olabilir. Teşekkürler

Selamlar, sizde sağ olun. Uygulamadan Settings kısmından kendi Jitsi sunucu bağlantınızı yazdınız değil mi?